Συνάδερφε καλημέρα,
ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.Όντως και εγώ κλείνω προς αυτή την κατεύθυνση θα μου επιτρέψεις όμως να επεκτείνω την ερώτηση μου.
1ον)Μετράει όντως στη δόμηση ο χώρος αυτός ? Εγώ υποστηρίζω ότι μετράει διότι δεν έχει τις διαστάσεις για να θεωρηθεί ημιυπαίθριος χώρος ούτε και πυλωτή , αλλά από την άλλη ο υπόλοιπος χώρος είχε δηλωθεί με το Ν.3843/10 και τότε καθώς δεν συντάσσαμε διάγραμμα κάλυψης δεν προσμετρούσε αυτή η εσοχή πουθενά. Εαν δηλαδή σήμερα δεν χρειαζόταν για άλλο λόγο να προχωρήσω στη δήλωση Ν.4178/13 όλη η πυλωτή θα θεωρούνταν τακτοποιημένη βάση του Ν.3843/10 . Ασυμβατότητα των δύο νόμων?Μπορεί...το ερώτημα παραμένει..σήμερα τί κάνουμε?
2ον)Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι μετράει στη δόμηση , όπως ήταν και το αρχικό μου ερώτημα , γιατί να δηλώσω υπέρβαση δόμησης σε κύριο χώρο και να μην πάρω υπέρβαση δόμησης σε μειωτικό συντελεστή 50% ?Αυτός ο χώρος ήταν και παραμένει βοηθητής χρήσης.
3ον)Τέλος αν αποδεχτώ τη δυσμενέστερη περίπτωση βοηθητικός χώρος σε κύρια με υπέρβαση δόμησης στα συμβόλαια πώς περιγράφεται αυτός ο χώρος ? Στις δηλώσεις στην εφορία πώς θα δηλωθεί ? Στο κτηματολόγιο ? Εαν τα προσμετρήσουμε τα μέτρα αυτά στην ισόγεια κατοικία αλλάζουν όλα ..δεν το βρίσκω λογικό . Ίσως στα κοινόχρηστα μέτρα της εισόδου ?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση μου .